Liečba hemoroidov

Metodika liečby

Hemoroidálne ochorenie nie je nebezpečné a život ohrozujúce. Vie však poriadne skomplikovať život a narušiť bežné činnosti. Príznaky sa zvyčajne objavujú v určitých cykloch, a pretrvávajú len niekoľko dní až týždňov.

Ak spozorujete príznaky ochorenia, neodhliadajte ich. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý zhodnotí vaše problémy a vykoná vyšetrenie análneho otvoru a konečníka (pohmatom) resp zvolí endoskopické vyšetrenie, za použitia špeciálnej vyšetrovacej trubice, ktorú zavedie do konečníka. Správna diagnostika a odborné vyšetrenie môže odhaliť aj pridružené či závažnejšie ochorenia.

Podľa klasifikáce a stupňa ochorenia, lekár zvolí vhodnú liečbu. Vo väčšine prípadov stačí úprava životného štýlu a lokálna liečba v podobe masti alebo gelu. Zvýšený pitný režim, či strava bohatá na vlákninu, postupne vedie k zmäknutiu stolice a uľahčeniu jej prechodu. Zníži sa tak tlak na hemoroidy pri vyprázdňovaní, nedochádza k ich dráždeniu a zápalu. Maste a gély pa princípe chemického zloženia nie je možné užívať preventívne a dlhodobo. Rectovenal acute je preto obľúbenou voľbou ako u lekára tak u lekárnika. Jeho prírodné zloženie a mechanizmus účinku majú za následok rýchlu úľavu bez nežiadúcich vedľajších účinkov a alergických reakcií.

Vyšetrenie u proktológa


1. krok – úprava životného štýlu

Základom liečby hemoroidálneho ochorenia je v prvom rade zmena životosprávy a dodržiavanie určitých režimových opatrení.

Dôležité je dbať na správne stravovacie návyky, dostatočný pitný režim a primerané množstvo vhodných pohybových aktivít.

STRAVOVANIE A PITNÝ REŽIM

Odporúča sa jesť pravidelne, radšej častejšie a v menších dávkach. Na jedlo si vyhraďte dostatok času, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu. Strava by mala byť racionálna, bohatá na vlákniny a predovšetkým nespôsobujúca plynatosť. Netreba zabúdať ani na dostatočný príjem ovocia a zeleniny. Pozor však na zeleninu spôsobujúcu plynatosť (strukoviny...) a ovocie s obsahom drobných zrniečok (jahody, hrušky...) – týmto by ste sa mali radšej vyhýbať.

Na úpravu potravín je vhodné predovšetkým varenie, dusenie alebo slabé pečenie, pričom potraviny by pred tepelným spracovaním a konzumáciou mali byť vždy upravené napr. krájaním, strúhaním či dusením. Medzi nevhodné úpravy potravín patrí najmä grilovanie a vyprážanie.

Vyvarovať by ste sa mali aj pikantným potravinám a odporúča sa obmedziť sladké a sladené pokrmy.

Veľmi dôležitou súčasťou životosprávy je dodržiavanie pitného režimu. Dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 1,5 l – 2 l tekutín. Netreba však zabúdať, že základom je čistá voda, ktorá môže byť doplnená o čaje či ovocné šťavy. (odporúča sa čaj s listu senny alebo čaj pre podporu pravidelného vyprázdňovania s inulínom, napr. od spoločnosti Herbex). Vylúčiť by ste mali alkohol, kofeín a akékoľvek bublinkové nápoje.

TIPY

Ochorenie si mnohokrát zbytočne zhoršujeme sami vlastnými nesprávnymi návykmi, resp. zlozvykmi.

Absolútne nevhodné je napr. dlhé vysedávanie na toalete, kedy vzniká neprirodzený dlhotrvajúci tlak na uvoľnený konečník, pri ktorom sa rozširujú cievy v malej panve.

Nevhodné je tiež používanie preháňadiel a črevných spŕch. Pre zdravie každého človeka je dôležitý dostatok pohybu, no je dobré vedieť, že nie všetky pohybové aktivity sú vhodné pri hemoroidoch. Neodporúča sa napr. posilňovanie alebo jazda na bicykli. Naopak ideálna je rýchla chôdza.

Podrobnejšie režimové opatrenia a stravovacie odporúčania vypracované odborníkom si môžete pozrieť alebo stiahnuť.

2. krok – konzervatívna liečba

Konzervatívna liečba sa volí v závislosti od štádia hemoroidov (spravidla v počiatočnejších štádiách) a jej súčasťou je medikamentózna liečba prostredníctvom špeciálnych prípravkov na hemoroidy v podobe mastí, čapíkov, sedacích kúpeľov a pod.

KONZERVATÍVNA LIEČBA PODĽA SPÔSOBU APLIKÁCIE

Lokálna

  • aplikuje sa priamo na hemoroidy
  • neodstraňuje príčinu ochorenia, ale len zmierňuje jeho následky
  • zahŕňa lokálnu aplikáciu prípravkov s protizápalovým účinkom vo forme mastí a čapíkov - prípravky s:
    • glukokortikoidmi - sú vyhradené pre akútne zápalové komplikácie kvôli rýchlemu účinku
    • aplikáciu lokálnych anestetík - aplikované v akútnom štádiu na potlačenie bolesti

Celková

Zväčša perorálna medikamentózna aplikácia (diosmín, hesperidín, aescín)

Do kategórie konzervatívnej liečby zaraďujeme aj ambulantnú miniinvazívnu liečbu hemoroidov:

  1. Ligatúra hemoroidov - podviazanie hemoroidálneho uzla v oblasti jeho bázy, spôsobuje prerušenie prívodu krvi k hemoroidu s jeho následnou nekrózou
  2. Skleroterapia - aplikácia sklerotizačného roztoku do okolia hemoroidu
  3. Terapia laserom - deštrukcia hemoroidu laserovým lúčom
  4. Kryodeštrukcia - deštrukcia hemoroidu zmrazením. Nevýhodou je dlhé odlučovanie nekróz.
  5. Bipolárna diatermia - BICAP systém
  6. Elektrokoagulačná liečba - endoskopický invazívny postup, ktorý spočíva v zastavení krvácania alebo prietoku krvi cez hemoroid aplikáciou impulzného monofázického elektrického prúdu pomocou špeciálneho prístroja Hemoron.
  7. Fotokoogutácia infračerveným žiarením
  8. Elastická ligatúra - Barronova technika
  9. Divulzia zvieračov anu

3. krok – chirurgická liečba

Je indikovaná v prípade neúspechu konzervatívnej alebo miniinvazívnej liečby, resp. ak sú hemoroidy príliš veľké - spravidla v treťom a štvrtom štádiu Nevýhodou liečby je hospitalizácia na 1 - 2 dni a dlhšie obdobie rekonvalescencie V súčasnosti klasická operačná liečba zaujíma len 10 % výkonov a začínajú sa preferovať nové liečebné postupy, napr. Longova operácia (nie je hradená zdravotnou poisťovňou)

Princíp chirurgickej liečby možno zhrnúť do 4 skupín:

  1. Excízia jednotlivých uzlov (odňatie alebo vyrezanie)
  2. Kombinácia ligatúry (fixovanie, gumičkovanie) a excízie
  3. Cirkulárna radikálna excízia (kruhové vyrezanie)
  4. Sfinkterotómia