Rizikové skupiny

  • Sedavý spôsob života
  • Chronická zápcha, hnačky
  • Tehotenstvo/pôrod
  • Obezita /podvýživa
  • Genetická predispozícia
  • Šport/cvičenie
1

Sedavý spôsob života

Sedíte celý deň v práci, v škole, doma?

... a trápia vás hemoroidy?

Ročne presedíme nie stovky, ale priam tisícky hodín pri práci, ale aj pri relaxe. Tento zlozvyk moderného sveta má neblahý vplyv aj na náš konečník. Dlhodobé sedenie totiž okrem iného zhoršuje aj hemoroidy, diagnózu ľudovo nazývanú "zlatá žila".

Dnešná doba nás núti sedieť viac, ako je zdravé. Osem hodín v práci, cesta domov autom, večer strávený pred televízorom. Najhoršie je, že to učíme aj naše deti. Po sedení v školských laviciach nejdú s kamarátmi von alebo športovať, ale zapínajú počítač a sedia pri ňom až kým nejdú do postele. Samozrejme, v reálnom živote je takmer nemožné vyhnúť sa párhodinovému sedeniu, mali by sme však myslieť na to, že naše telo potrebuje každodenný pohyb. Ľudia sa snažia samých seba presvedčiť, že žijú zdravo, keď cvičia tridsať minút denne. Ale treba sa zamyslieť nad ďalšími dvadsiatimi tromi hodinami a tridsiatimi minútami! Podľa európskych štatistík až tretina Slovákov vôbec nešportuje. Napriek tomu, že pohybom sa môžeme oveľa dlhšie udržať zdraví.

„Ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu a pohyb je samozrejmou súčasťou ich životosprávy, a to najmä v strednom a vyššom veku, znižujú takýmto spôsobom až o polovicu riziko, že ich postihne predčasné úmrtie alebo závažná choroba,“ uvádza lekárka Katarína Babinská zo Združenia pre zdravie a výživu.

NESEĎTE, PREJDITE SA!

Aby ste sa napriek sedavému zamestnaniu vyhli zdravotným komplikáciám, snažte sa svoj životný štýl prispôsobiť tak, aby ste sedenie čo najviac kompenzovali pohybom.

1

Neobedujte za pracovným stolom, ale radšej sa v čase obednej prestávky prejdite do stravovacieho zariadenia alebo sa zastavte na obed doma. Prípadne využite čas, keď vybavujete dlhší telefonát a poprechádzajte sa po miestnosti.

2

Zaobstarajte si napríklad fit náramok, ktorý vám bude po hodine sedenia vibrovaním signalizovať, že sa máte prejsť.

3

Kolegom nevolajte, choďte za nimi osobne.

4

Používajte schody.

5

Zaobstarajte si špeciálny vankúš – pri zhoršení hemoroidov môžete sedieť na špeciálnom vankúši s otvorom uprostred. Pomôže aj detské nafukovacie koleso na plávanie.

6

Pri celodennom sedení vydáme menej energie, musíme preto logicky menej prijať. Vyhýbať sa treba predovšetkým málo hodnotným potravinám, ako sú sladkosti a sladené nápoje. Ľudia so sedavým zamestnaním by mali tiež odolávať kalorickým a mastným jedlám s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, uprednostniť rastlinné tuky pred živočíšnymi. Ideálnou potravinou, ktorá telu dodá hodnotné živiny a nezaťaží ho nadbytočnými kalóriami, je zelenina a ovocie.

V prípade, že trpíte hemoroidálnym ochorením, okrem dodržiavania režimových opatrení a úpravy životosprávy je dôležité sústrediť sa aj na samotnú liečbu, s ktorou by ste mali začať čo najskôr.

Vhodná a včasná lokálna liečba môže eliminovať potrebu chirurgickej liečby, ktorá býva spravidla indikovaná pri vyšších, komplikovanejších, prípadne kombinovaných štádiách ochorenia. Odporúča sa návšteva lekára – špecialistu.

V rámci lokálnej liečby môže byť nápomocná zdravotnícka pomôcka RECTOVENAL® Acute, ktorá je určená práve na zmiernenie sprievodných príznakov pri hemoroidoch, akými sú podráždenie, bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie.

Tento anorektálny gél vďaka svojmu špeciálne vyvinutému unikátnemu zloženiu a klinicky potvrdenej účinnosti a bezpečnosti predstavuje rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc pri hemoroidoch.

Chcem sa dozvedieť viac o RECTOVENAL® Acute

2

Chronická zápcha, hnačky

Máte chronickú zápchu alebo hnačky?

... a pri stolici zažívate peklo?

Zápcha

Nepravidelná tuhá stolica, problematické a často bolestivé vyprázdňovanie, bolesti, krvácanie z konečníka, niekedy kŕče, nepríjemné nadúvanie a plynatosť . Tendencia k zápche narastá priamo úmerne s vekom. Typická je u ľudí so sedavým zamestnaním a u ľudí pripútaných na lôžko. Zápchu môžu spôsobiť aj niektoré lieky alebo nutričné doplnky, napr. vápnik (v dávke 1000 až 1500 mg denne).

K ďalším faktorom patria:

strava s nízkym obsahom vlákniny, znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza), neurologické ochorenia, (napr. Parkinsonova chorob), porážka alebo poranenie miechy.

Nadmerné užívanie preháňadiel naruší funkciu čriev a po ich vysadení sa zápcha zhorší. Stres, nedostatok pohybu, depresia, obezita alebo pokročilý stupeň tehotenstva takisto zhoršujú vyprázdňovanie. Veľa ľudí sa nazdáva, že zápcha je to, keď nemajú stolicu každý deň. Normálna funkcia čriev je však u každého jedinca iná. Niekto sa vyprázdňuje 2-3x denne, niekto iba niekoľkokrát do týždňa. Preto zápchu definujeme ako problematické, často bolestivé vyprázdňovanie tuhej stolice. Zvyčajne sa vyskytuje u obéznych alebo starých ľudí, trpia ňou osoby pripútané na lôžko a ľudia, ktorí nadmerne používajú preháňadlá a klystír. Striedanie zápchy a hnačky najčastejšie poukazuje na syndróm dráždivého čreva alebo zápalového ochorenia čriev. O zápchu ide pri menej ako troch stoliciach týždenne. Dôležité je, aby bolo vyprázdňovanie pravidelné a bezbolestné.

Až 10 % Európanov trápi tzv. syndróm dráždiveho čreva (tenkého, hrubého). Pri syndróme dráždivého čreva ide totiž o poruchu prirodzenej funkcie čreva, ktorú podľa gastroenterológa MUDr. Jarolíma Šutku z Gastroentero-Hepatologického centra Thalion v Bratislave spúšťajú predovšetkým negatívne psychické pochody v organizme. Zápcha je pre syndróm dráždivého hrubého čreva typická. Tú po niekoľkých dňoch vystrieda hnačka a bludný kruh sa neustále opakuje. Zápcha, hnačka, zápcha, hnačka... Pri tomto ochorení dochádza k extrémnemu spomaleniu a zrýchleniu pohyblivosti čriev.

ČO ROBIŤ

Pri zápche sa nesnažte silou-mocou tlačiť lebo to zvyšuje riziko vzniku bolestivých hemoroidov a trhlín v konečníku. Pri sedení na záchode mnohým ľuďom pomáha mierny predkon a položenie nôh na nízku stoličku.

Chybné návyky pri vyprázdňovaní pomôže odstrániť niekoľko jednoduchých opatrení:

1

Neodkladajte návštevu toalety pri nutkaní na stolicu, pretože zdaržiavanie spôsobuje zahustenie stolice

2

Každý deň si vymedzte čas keď sa môžete nerušene venovať vyprázdneniu. Väčšine ľudí vyhovuje čas po raňajkách, po rannej šálke kávy, pohári teplej vody alebo po užití preparátov podporujúcich peristaltiku, čiže periodický pohyb, ktorý posúva stolicu v čreve.

3

Neužívajte však preháňadlá bez konzultácie s lekárom. Ráno môžete vypiť pohár slivkového džúsu alebo večer pred spaním zjesť niekoľko sušených sliviek, ktoré pôsobia ako mierne preháňadlo a pritom nenarušujú peristaltiku.

PREVENCIA

Väčšinu problémov so stolicou spôsobuje nevhodná životospráva – nedostatočný príjem vlákniny a tekutín spojený s nedostatkom pohybu. Bežná zápcha zvyčajne ustúpi ak denne vypijete 8 - 10 pohárov vody, 4 - 5x za týždeň si zacvičíte po 20 - 30 minút a zvýšite množstvo celozrnných výrobkov, zeleniny a ovocia v strave tak, aby ste si zabezpečili príjem aspoň 25 gramov vlákniny denne. Množstvo vlákniny zvyšujte postupne. Náhle zvýšenie jej príjmu totiž môže spôsobiť nepríjemné nadúvanie a plynatosť.

Veľmi dôležitá je mäkká stolica a pravidelné vyprázdňovanie. To sa dá zabezpečiť dostatočným prísunom vlákniny (okrem dostatku ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov sa odporúča konzumovať tzv. psyllium, skorocel indický alebo celé či mleté ľanové semienka) - pozrite si náš material Odporúčania pri hemoroidoch.

Treba prijímať dostatok tekutín - vypiť liter vody už dopoludnia! Aj samotné psyllium treba zapiť dostatočným množstvom vody.

Ak ho nemáte, treba si vypestovať tzv. defekačný reflex. Deň treba začať pohárom vlažnej, pri zápche až teplej vody. Niekomu pomôže ranná káva, po ktorej ide na toaletu, treba si však uvedomiť, že zápcha vzniká aj pri závislosti od kofeínu. Ak následne rannú kávu vynecháme, pravidelný rytmus vyprázdňovania sa naruší. Mnohí ľudia si myslia, že ak nejdú „na veľkú“ každý deň, trpia zápchou. To je však mýtus.

Hnačka

Hnačka je najčastejšie ochorenie detí, no často sa vyskytuje aj u dospelých. Bezpochyby môžeme povedať, že skúsenosti s hnačkou má takmer každý človek. A to či je vyvolaná následkom infekcie alebo ju vyvolala otrava jedlom. Môže to byť tiež stres, strava alebo choroba čreva, napr. divertikulóza, syndróm dráždivého čreva, zápal čreva, rakovina čreva, a pod. Hnačka nás ohrozuje pri cestovaní do exotických krajín. Vtedy môžeme konzumovať neznáme alebo infikované potraviny či vodu. Tak sa do našich čriev dostanú nové, pre naše telo neznáme baktérie. Počas liečby antibiotikami sa poruší rovnováha črevných baktérií, čo môže neraz spôsobiť hnačku. Uvedené prípady väčšinou spôsobujú krátke a ľahké ochorenie. Výnimkou je hnačka u starých ľudí a detí kde hrozí dehydratácia v dôsledku straty väčšieho množstva tekutín.

Chronická hnačka súvisí s hemoroidami najmä v tom zmysle, že neustále dráždenie konečníka a zápal spôsobený hnačkou vyvolajú neskôr aj tvorbu hemoroidov (zápal žíl v konečníku). Hemoroidy teda môžu byť aj následkom nedostatočnej liečby riedkej stolice.

Ako vzniká hnačka?

Hnačka vzniká, ak sa:

  • naruší pohyb čriev, či už ide o spomalenie črevných pohybov (prispieva k množeniu patogénnych baktérií) alebo ich zrýchlenie (nie je čas na dostatočné trávenie a vstrebanie živín a vody)
  • nahromadia látky viažuce vodu v čreve - ich pôsobením dochádza k presakovaniu tekutín z organizmu cez črevnú stenu. Následok toho je, že v hrubom čreve nemôže nastať zahustenie stolice pretože voda sa naviazala na vodu viažuce látky.
  • nadmerne vylučujú soli a voda cez bunky črevnej sliznice alebo pri neschopnosti týchto buniek vstrebávať vodu z črevného obsahu
  • zapáli črevná sliznica, aká sa druhotne objavuje pri mnohých ochoreniach

Bakteriálne alebo vírusové infekcie či infekcie prvokmi môžu naštartovať ktorýkoľvek z týchto hore uvedených mechanizmov. Príčinou môžu byť aj niektoré lieky, ako napr. preháňadlá, antibiotiká, antacidá (proti záhe), diuretiká (lieky na odvodnenie) a niektoré lieky proti dne.

MEDZI ĎALŠIE SPÚŠŤAČE PATRÍ:

  • nadmerný príjem alkoholu
  • potravinové alergie
  • diabetes mellitus (cukrovka)
  • hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy)
  • niektoré druhy rakoviny

Hnačka môže byť aj užitočná

Medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu patrí silná hnačka. Týmto spôsobom sa telo zbavuje škodlivých látok, ktoré zapríčinili zápal slizníc žalúdka a čriev. Hnačka v tomto prípade má vlastne očistnú úlohu. Preto sa neodporúča hneď užívať tablety na zastavenie hnačky. Radšej vydržme síce nepríjemné, ale zvyčajne krátkodobé ťažkosti. Nezabudnime však piť dostatok tekutín, aby sme predišli odvodneniu a doplnili úbytok vody a minerálov.

V prípade, že trpíte hemoroidálnym ochorením, okrem dodržiavania režimových opatrení a úpravy životosprávy je dôležité sústrediť sa aj na samotnú liečbu, s ktorou by ste mali začať čo najskôr.

Vhodná a včasná lokálna liečba môže eliminovať potrebu chirurgickej liečby, ktorá býva spravidla indikovaná pri vyšších, komplikovanejších, prípadne kombinovaných štádiách ochorenia. Odporúča sa návšteva lekára – špecialistu.

V rámci lokálnej liečby môže byť nápomocná zdravotnícka pomôcka RECTOVENAL® Acute, ktorá je určená práve na zmiernenie sprievodných príznakov pri hemoroidoch, akými sú podráždenie, bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie.

Tento anorektálny gél vďaka svojmu špeciálne vyvinutému unikátnemu zloženiu a klinicky potvrdenej účinnosti a bezpečnosti predstavuje rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc pri hemoroidoch.

Chcem sa dozvedieť viac o RECTOVENAL® Acute

3

Tehotenstvo/pôrod

Prežívate najkrajšie obdobie svojho života...

...no znepríjemňujú vám ho hemoroidy?

Hemoroidy sa počas tehotenstva objavujú takmer u polovice tehotných žien – najmä ku koncu tehotenstva. Je to spôsobené spomalenou činnosťou čriev. Bábätko rastie a „zaberá“ priestor v brušku, črevá tak majú menej miesta a menej „pohybu". Príčin vzniku hemoroidov je viacero:

  • Prvou asi najčastejšou príčinou vzniku hemoroidov v tehotenstve, obzvlášť v poslednom trimestri, je veľmi vysoký tlak zväčšenej maternice na cievny systém panvového dna.
  • Ďalšou príčinou, ktorá nám vyvolá problém so zlatou žilou, je úporné tlačenie pri zápche.
  • Hemoroidy sa môžu objaviť až po pôrode ako následok úporného tlačenia pri „druhej dobe pôrodnej“ a rovnako pri pôrode väčšieho dieťatka.
  • Dlhodobé státie či sedenie môže tiež viesť k rozvoju zlatej žily, a preto by sme sa mali dlhému státiu i sedeniu vyhnúť, pokiaľ je to možné.

Čo všetko môžete skúsiť?

1

Logická je zvýšená osobná hygiena. Ideálne je po stolici miesto utierania sa papierom (a dráždenia) opláchnuť sa čistou vodou. Mydlo nie je odporúčané, pretože vysušuje. Ak, tak skôr mydlá vyrobené z olejov.

2

Veľa piť je základ. Ideálna je čistá voda a hlavne tekutiny s malým (resp. žiadnym obsahom cukru). Ako prevencia sa odporúča tehuľkám aj tehotenská zmes podľa Ingeborg Stadelmann. Nájdete ju v knihe Zdravé tehotenstvo prirodzený pôrod.

3

Úprava stravy je tiež prepotrebnou metódou. Veľa zeleniny, ovocia, rôznych semienok a orechov doplní vlákninu.

4

Super sú i tekvicové semienka. Obsahujú zinok, ktorý prispieva k rýchlejšiemu hojeniu.

5

Pohyb, pohyb, pohyb... Ak môžete, hýbte sa. Choďte, skúste tehotenskú gymnastiku, plávajte a pod.

6

Ak už máte i zápal, treba zvýšiť prísun vitamínu C.

7

Cvičenie svalov panvového dna – tzv. Kegelove cviky – sú veľkým pomocníkom najmä počas tehotenstva. Okrem toho že prekrvia oblasť panvy pomáhajú i pri spevnení svalstva panvového dna.

8

Môžete skúsiť i jemnú masáž konečníka hojivými olejmi – ideálne s vysokým obsahom vitamínu E – vynikajúci je napr. olej z obilných klíčkov.

9

Vyprázdňovanie v podrepe je jedna z jednoduchých (na prvý pohľad) a veľmi účinných metód. Naše nie veľmi obľúbené turecké záchody v zahraničí majú svoje plusy. V podrepe sa vyprázdňuje omnoho jednoduchšie. Doma to skúste tak, že pri sedení na WC si podložte nohy niečím, čím ich vyvýšite – napodobníte drep.

10

Po pôrode alebo tesne pred koncom tehotenstva už môžete skúsiť aj sliznaté semená. Teda potraviny, ktoré „vytvárajú sliz“ – ako ľanové semienka, agar (vyzerá a používa sa ako želatína alebo rôsol a je vyrobený z morských rias) alebo už bežne dostupné psyllium – prírodnú ľahko rozpustnú vlákninu. Toto všetko pôsobí v črevách ako „lubrikačný gél“. Pomáha s vyprázdňovaním.

11

Siahnite po prípravku na liečbu hemoroidov, ktorý nie je kontraindikovaný v tehotenstve a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

V prípade, že trpíte hemoroidálnym ochorením, okrem dodržiavania režimových opatrení a úpravy životosprávy je dôležité sústrediť sa aj na samotnú liečbu, s ktorou by ste mali začať čo najskôr.

Vhodná a včasná lokálna liečba môže eliminovať potrebu chirurgickej liečby, ktorá býva spravidla indikovaná pri vyšších, komplikovanejších, prípadne kombinovaných štádiách ochorenia. Odporúča sa návšteva lekára – špecialistu.

V rámci lokálnej liečby môže byť nápomocná zdravotnícka pomôcka RECTOVENAL® Acute, ktorá je určená práve na zmiernenie sprievodných príznakov pri hemoroidoch, akými sú podráždenie, bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie.

Tento anorektálny gél vďaka svojmu špeciálne vyvinutému unikátnemu zloženiu a klinicky potvrdenej účinnosti a bezpečnosti predstavuje rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc pri hemoroidoch.

Chcem sa dozvedieť viac o RECTOVENAL® Acute

4

Obezita /podvýživa

Máte problémy s obezitou či podvýživou...

... a zároveň vás trápia hemoroidy?

Obezita

Obezita sa považuje za ďalšiu príčinu hemoroidov. Nadváha je vo všeobecnosti spájaná so sedavým životným štýlom. Nanešťastie, bez cvičenia bude vaše telo viac náchylné na hemoroidy. Navyše, nadbytočný tuk v brušnej oblasti ovplyvňuje rektálne cievy kvôli zvýšenému tlaku v tejto oblasti. Ak žijete sedavým životným štýlom, čiže sedíte na rovnakom sedadle niekoľko hodín denne, ako napríklad pri práci za stolom alebo v aute, je u vás väčšie riziko výskytu hemoroidov alebo zhoršenia stavu súčasných hemoroidov. Mastné jedlá, nedostatok vlákniny, sladké nápoje, alkohol, káva a všetky tieto neresti v kombinácii s nedostatkom pohybu a genetickou predispozíciou nám môžu spôsobiť problém s hemoroidmi. Optimálna je úprava stravy, zaradenie pohybu do denných aktivít, zníženie hmotnosti na optimálnu úroveň.

Podvýživa

Podvýživa je stav, ktorý vzniká v dôsledku nedostatočného zásobenia organizmu základnými živinami, resp. stav kedy príjem živín nestačí pokrývať ich potrebu. Podvýživa obvykle súvisí s iným ochorením a tento stav netreba podceňovať, preto sa odporúča navštíviť lekára. V dôsledku podvýživy dochádza k celkovému oslabeniu organizmu a ochabnutiu väzív, čím organizmus môže byť náchylnejší aj na rozvinutie hemoroidálneho či iného ochorenia.

Čo robiť

1

Vyhýbajte sa mastným a koreneným jedlám, sladeným nápojom, alkoholu a kofeínu. Dôležitá je celková úprava životosprávy.

2

Dbajte na dostatočný príjem vlákniny a tekutín

3

Pohyb a športové aktivity by mali byť každodennou súčasťou Vášho života

V prípade, že trpíte hemoroidálnym ochorením, okrem dodržiavania režimových opatrení a úpravy životosprávy je dôležité sústrediť sa aj na samotnú liečbu, s ktorou by ste mali začať čo najskôr.

Vhodná a včasná lokálna liečba môže eliminovať potrebu chirurgickej liečby, ktorá býva spravidla indikovaná pri vyšších, komplikovanejších, prípadne kombinovaných štádiách ochorenia. Odporúča sa návšteva lekára – špecialistu.

V rámci lokálnej liečby môže byť nápomocná zdravotnícka pomôcka RECTOVENAL® Acute, ktorá je určená práve na zmiernenie sprievodných príznakov pri hemoroidoch, akými sú podráždenie, bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie.

Tento anorektálny gél vďaka svojmu špeciálne vyvinutému unikátnemu zloženiu a klinicky potvrdenej účinnosti a bezpečnosti predstavuje rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc pri hemoroidoch.

Chcem sa dozvedieť viac o RECTOVENAL® Acute

5

Genetická predispozícia

...trápia vás hemoroidy?

Zdedená chronická venózna insuficiencia alias žilová nedostatočnosť, ktorá spôsobuje „kŕčové žily“ sa môže a nemusí prejaviť aj v žilách konečníka. Sklon k nadváhe, nesprávne stravovacie a pohybové návyky, ochorenie tráviaceho traktu a problémy s vylučovaním - ak sme toto dostali do vienka, s najväčšou pravdepodobnosťou nás hemoroidy potrápia rovnako ako našich predkov. Veľmi dôležitá je prevencia v podobe stravovania, pohybu a návykov.

V prípade, že trpíte hemoroidálnym ochorením, okrem dodržiavania režimových opatrení a úpravy životosprávy je dôležité sústrediť sa aj na samotnú liečbu, s ktorou by ste mali začať čo najskôr.

Vhodná a včasná lokálna liečba môže eliminovať potrebu chirurgickej liečby, ktorá býva spravidla indikovaná pri vyšších, komplikovanejších, prípadne kombinovaných štádiách ochorenia. Odporúča sa návšteva lekára – špecialistu.

V rámci lokálnej liečby môže byť nápomocná zdravotnícka pomôcka RECTOVENAL® Acute, ktorá je určená práve na zmiernenie sprievodných príznakov pri hemoroidoch, akými sú podráždenie, bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie.

Tento anorektálny gél vďaka svojmu špeciálne vyvinutému unikátnemu zloženiu a klinicky potvrdenej účinnosti a bezpečnosti predstavuje rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc pri hemoroidoch.

Chcem sa dozvedieť viac o RECTOVENAL® Acute

6

Šport/cvičenie

Robíte silové, tlakové športy – kulturistiku, fitness, cyklistiku, jazdu na koni...?

... a pri stolici zažívate peklo?

Pravidelný a vysoký abdominálny (vnútrobrušný) tlak vytvára zvýšenie tlaku na žily v oblasti análneho kanála (koncová časť konečníka). Zdvíhanie ťažkých bremien, zadržiavanie dychu s vytváraním tlaku či sedavé športy s exponovanou zadnou časťou – sedenie na bicykli, koni, motorke..., nevhodné materiály, nepriedušné oblečenie, potenie sa, zvýšený tlak na konečník, dlhé sedenie – to všetko prispieva k zvýšenému tlaku na žily v análnom kanále, ktoré sa môžu zväčšiť, zapáliť a spôsobiť nepríjemnú bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie. Vrcholoví i rekreační športovci často priznávajú problémy s hemoroidmi, ktoré ich dokážu vyradiť z bežného života nielen po stránke športu, ale aj bežných aktivít ako je sedenie či vyprázdňovanie. Časté a náročné diéty dokážu tiež narušiť správnu peristaltiku čriev a môžu vyvolávať hnačky alebo zápchy, ktoré sú jedným z faktorov vyvolávajúcich hemoroidálne ochorenie.

V prípade, že trpíte hemoroidálnym ochorením, okrem dodržiavania režimových opatrení a úpravy životosprávy je dôležité sústrediť sa aj na samotnú liečbu, s ktorou by ste mali začať čo najskôr.

Vhodná a včasná lokálna liečba môže eliminovať potrebu chirurgickej liečby, ktorá býva spravidla indikovaná pri vyšších, komplikovanejších, prípadne kombinovaných štádiách ochorenia. Odporúča sa návšteva lekára – špecialistu.

V rámci lokálnej liečby môže byť nápomocná zdravotnícka pomôcka RECTOVENAL® Acute, ktorá je určená práve na zmiernenie sprievodných príznakov pri hemoroidoch, akými sú podráždenie, bolesť, svrbenie, pálenie, mokvanie či krvácanie.

Tento anorektálny gél vďaka svojmu špeciálne vyvinutému unikátnemu zloženiu a klinicky potvrdenej účinnosti a bezpečnosti predstavuje rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc pri hemoroidoch.

Chcem sa dozvedieť viac o RECTOVENAL® Acute